Συνελήφθη αλλοδαπός διακινητής ο οποίος προωθούσε στο εσωτερικό της χώρας μη νόμιμους μετανάστες
Συνελήφθη χθες (29-6-2020) το απόγευμα, από αστυνομικούς του Τμήματος Διαχείρισης Μετανάστευσης Καβάλας ένας αλλοδαπός διακινητής, οι οποίος προωθούσε στο εσωτερικό της χώρας τρεις (3) μη νόμιμους μετανάστες.
Ειδικότερα, στην Εγνατία Οδό Καβάλας – Θεσσαλονίκης, οι αστυνομικοί πραγματοποίησαν σήμα στάσης σε Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, πλην όμως ο οδηγός του δεν συμμορφώθηκε, ανέπτυξε ταχύτητα και ακολουθήθηκε από τους αστυνομικούς.
![Smart Start](https://klemena.gr/wp-content/uploads/2020/06/smartstart.gif)
Τελικά, πλησίον του κόμβου Ασπροβάλτας το όχημα ακινητοποιήθηκε και οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον οδηγό – διακινητή, ο οποίος επιχείρησε να διαφύγει πεζός, ενώ στο εσωτερικό του αυτοκινήτου εντόπισαν τρεις (3) μη νόμιμους μετανάστες.
Από την αστυνομική έρευνα προέκυψε ότι ο ι πινακίδες κυκλοφορίας που έφερε το αυτοκίνητο είναι πλαστές.
Σημειώνεται ότι ο δράστης στερείται άδειας ικανότητας οδήγησης.
Κατασχέθηκαν ένα Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, οι πλαστές πινακίδες κυκλοφορίας και χρηματικό ποσό.
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Καβάλας, ενώ την προανάκριση ενεργεί το Τμήμα Διαχείρισης Μετανάστευσης Καβάλας.
![](http://www.astynomia.gr/images/stories//2020/photos2020/30062020diakinisi.jpg)
Επειδη ταξιδευω συχνα για βουλγαρια και πισω αθηνα βραδυ παντα βλεπω στην εγνατια πολλους μεταναστες με τα ποδια.που ειναι ο ελεγχος?